نام:حمید سلطانی
تولد:تهران 59/04/21http://hamidsoltani.com
تحصیلات:کارشناسی ارشد مهندس عمران - زلزلهcontact(at)hamidsoltani.com

سوابق تحصیلی

1381-1383 کارشناسی ارشد مهندسی زلزله از دانشگاه صنعتی شریف
احراز رتبه سوم با معدل 17.79
1377-1381 کارشناسی مهندسی عمران از دانشگاه صنعتی شریف
احراز رتبه دوم با معدل 17.87
1373-1377 دبیرستان علامه حلی تهران (سازمان استعدادهای درخشان)
دیپلم ریاضی فیزیک با معدل نهایی 19.05
کسب مدل نقره از المپیاد کشوری فیزیک در سال 1376

مهارتهای عمومی

زبانفارسی - انگلیسی
نرم افزار تخصصیSap2000, Ansys, Abaqus, Adina, Etabs, Plaxis, Perform-3d, Office, Autocad, Mathcad, Photoshop
برنامه نویسیMatlab, Pascal, Delphi, (Visual) Basic, VBA
آیین نامه هامقررات ملی ساختمان ,AISC, ACI, AASHTO, API, OCDI, EUROCODE, DIN, BS

سابقه کاری

از 81/12 تاکنون مهندسین مشاور طازند
طراحی چند ساختمان میان مرتبه بتن آرمه با شکل پذیری متوسط
انجام تحلیل خطر زلزله برای چند سایت مختلف
بهسازی لرزه ای ساختمان 21 طبقه با میراگر اصطکاکی
طراحی برج مسکونی کالج با سیستم برون بند کمانش تاب
بهسازی لرزه ای ساختمان کلینیک دندان پزشکی آبان
طراحی مقدماتی پل ترکه ای لالی خوزستان
مقاوم سازی اداره ساختمان بانک در برابر زلزله
بهسازی لرزه ای ساختمان مرکزی دوم شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران
طراحی ایستگاه راه آهن ملایر با سازه قوسی فولادی
طراحی سازه نگهبان برج مسکونی الوند
طراحی سازه مدفون موتورخانه مجموعه مسکونی شهاب شهر
طراحی سوله های صنعتی و محوطه سازی آنها
طرح ساختمانهای پلیمریزاسیون مجتمع های پتروشیمی مارون و جم
از 86/08 تا 90/08 شرکت مهندسی مشاور تهران برکلی
طرح روش اجرای دو خط لوله دریایی برای انتقال فرآورده های نفتی در جزیره لاوان
طرح اسکله صادراتی کک نفتی و گرانول گوگرد بندرعباس
طرح سیستم ذخیره سازی و انتقال مواد فله پالایشگاه هرمز شامل تسمه نقاله لوله ای
طرح اسکله صادرات گاز مایع
طراحی اسکله واردات آلومینا و پل دسترسی به آن
طرح توسعه اسکله بارگیری و تخلیه سنگ آهن و کک منطقه ویژه خلیج فارس
بازسازی و گسترش سیستم انتقال مواد منطقه ویژه خلیج فارس

کارهای پژوهشی

  • امیر پیمان زندی، حمید سلطانی محمدی، مسعود مهر رئوفی "به کارگیری خرپای برون بند با اعضای قطری کمانش تاب به منظور بهبود رفتار لرزه ای ساختمان مسکونی 24 طبقه" سمینار مقاوم سازی ساختمان، انجمن ایرانی مهندسین محاسب ساختمان، 1388.
  • امیر پیمان زندی، حمید سلطانی محمدی " مقایسه به کارگیری سیستمهای مدرن جاذب انرژی در بهسازی لرزه ای ساختمان اسکلت فولادی 12 طبقه" نشریه شماره 371 دفتر امور فنی، تدوین معیارها و کاهش خطرپذیری ناشی از زلزله، انتشارات سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، 1385. (PDF)
  • امیر پیمان زندی، حمید سلطانی محمدی "به کارگیری دیوار برشی فولادی در بهسازی لرزه ای ساختمان اسکلت فولادی 12 طبقه" هفتمین کنفرانس بین المللی مهندسی عمران، 1385. (PDF)
  • حمید سلطانی محمدی، فیاض رحیم زاده رفوئی "بررسی رفتار لرزه ای مخازن هوایی بتنی" دومین کنفرانس بین المللی بتن و توسعه، 1384. (PDF)
  • "بررسی رفتار لرزه ای مخازن هوایی بتنی" پایان نامه کارشناسی ارشد، 1383.
  • فیاض رحیم زاده رفوئی، نادر عطاری، حمید سلطانی محمدی "پیشنهاد روش مقیاس سازی رکوردهای زلزله برای استاندارد 2800" مرکز تحقیقات ساختمان ایران، 1382.


برنامه تحلیل خرپاهای معین برنامه تحلیل خرپاهای معین
نمای برنامه تحلیل خرپاهای معین - پروژه درسی تحلیل سازه ها

برنامه تحلیل اندرکنش میلگرد فولادی و بتن تحت اثر پیچش برنامه تحلیل اندرکنش میلگرد فولادی و بتن تحت اثر پیچش
نمای برنامه تحلیل اندرکنش میلگرد فولادی و بتن تحت اثر پیچش با المانهای تماسی – پروژه درسی اجزای محدودمدلسازی و تحلیل غیرخطی دیوار برشی فولادی
مدلسازی دیوار برشی فولادی در نرم افزار Abaqus با در نظر گرفتن خصوصیات غیر خطی هندسی و خصوصیات پلاستیک مصالح. مقایسه نتایج با تحلیل استاتیکی غیر خطی (بار افزون) در نرم افزار Sap2000

ایستگاه راه آهن ملایر با سازه قوسی فولادی
ایستگاه راه آهن ملایر در دست ساخت. نمای مدل سازه ای در نرم افزار Sap2000

نمای مود سازه ای مخزن هوایی بتنی آب
نمای مود سازه ای مخزن هوایی بتنی آب
نمای مود مواج
نمای مود مواج
در پایان نامه کارشناسی ارشد، رفتار لرزه ای مخازن هوایی آب مورد مطالعه قرار گرفت. به این منظور از نرم افزار قدرتمند Adina استفاده شد. این نرم افزار کتابخانه جامعی از المانها و مصالح با خصوصیات مختلف دارد که از آن جمله می توان به المانهای سیال بر پایه پتانسیال اشاره کرد. اثر سیال درون مخزن در حاتهای مختلف مخزن خالی تا مخزن 90% پر بررسی گردیده است و فشار دینامیکی سیال و دامنه امواج به وجود آمده با انجام تحلیلهای دینامیکی طیفی محاسبه و با روشهای معمول طراحی مقایسه شده است.
نمایش کنتور تنش
نمایش کنتور تنش

مقیاس سازی رکوردهای زلزله
تحلیل دینامیکی غیرخطی به روش تاریخپخ زمانی در طراحی لرزه ای سازه های خاص یا مهم کاربرد فراوانی دارد. شتاب نگاشت های مورد استفاده در این تحلیلها بایستی به روش مناسب مقیاس شوند تا تناسب خوبی با وضعیت منطقه و طیف طرح ساختگاه داشته باشند. برای معرفی روش مقیاس سازی مناسب برای ویرایش های جدید استاندارد 2800 اقدام به مطالعه روشهای گوناگون آئین نامه های مختلف کشورهای ایالات متحده، فرانسه و روش موجود استاندارد 2800 گردید. به این منظور ساختمانهای 5، 10، 15، 20 و 30 طبقه با سیستمهای مختلف طبق مقررات ملی ساختمان ایران طراحی گردیدند و با 5 زوج شتاب نگاشت که با استفاده از روشهای مختلف مقیاس شده بودند مورد تحلیل دینامیکی غیرخطی واقع شدند. برش طبقات و گریز {تغییر مکان نسبی) آنها بررسی گردید و بهترین روش جهت استفاده در استاندارد 2800 معرفی شد.
پل ترکه ای لالی
طرح ارائه شده توسط مهندسین مشاور طازند و شرکت پیمانکاری بلند پایه به عنوان منتخب برای پل لالی انتخاب گردید. این پل با طول 500 متر از روی رود کارون در بالادست سد گتوند علیا احداث می گردد و پس از آبگیری این سد به عنوان جایگزین پل قبلی که زیر آب می رود استفاده خواهد شد. با توجه به ارتفاع زیاد پایلون ها که به 160 متر از تراز فونداسیون می رسد، از قالب لغزان جهت اجرا استفاده می شود. اجرای عرشه پل در کنارین با روش پیشرانی و بخش میانی با استفاده از بالابری سنگین (Heavy Lifting) انجام می شود. بخش میانی پیش از بالابری به عنوان پل موقت دسترسی کارگاه استفاده می شود که مزیت اقتصادی بالایی تلقی می شود. تحلیلهای انجام شده شامل بررسی وضعیت سازه در مراحل مختلف اجرا (Stage Construction) و وضعیت نهایی تحت بارهای سرویس و فوق العاده می باشد. با توجه به ارتفاع آب دربرگیرنده پایه ها اثر اندرکنش سیال و سازه (Fluid-Structure Interaction) و همچنین اندرکنش خاک و سازه (Soil-Structure Interaction) لحاظ گردیده است. جهت کنترل رفتار سازه تحت بارهای ترافیکی، باد و زلزله از میراگرهای ویسکوز استفاده شده است.

اسکله بارگیری و تخلیه مواد فله
طراحی چند اسکله واقع در جنوب ایران در شرکت تدوین توسعه پایدار و گروه سازه های دریایی شرکت مهندسی مشاور تهران برکلی انجام گردید که از آن جمله می توان به اسکله تخلیه آلومینا، اسکه دلفینی بارگیری گاز مایع و فراورده های نفتی، اسکله صادرات کک نفتی و گرانول گوگرد، توسعه اسکله فولاد جهت بارگیری و تخلیه سنگ آهن و کک اشاره نمود. دسترسی به این اسکله ها از طریق موج شکن و پل دسترسی انجام می شود و شناورهایی تا ظرفیت 100000 تن در آنها پهلو می گیرند.
یکی از مسائل طراحی توسعه اسکله فولاد، ساخته شدن یک اسکله جدید در مجاورت اسکله موجود و تقابل این دو اسکله تحت نیروهای جانبی می باشد. جهت جلوگیری از ضربه زدن دو اسکله به یکدیگر تحت نیروی جانبی زلزله و باد، موج و جریان از یک درز انبساط استفاده شده است. تحت نیروهای فوق العاده مانند زلزله، فندرهای استوانه ای تعبیه شده انرژی ایجاد شده را جذب و از وارد آمدن نیروهای شدید جلوگیری به عمل می آورند.

بهسازی لرزه ای ساختمان مرکزی دوم نفت
ساختمان مخابرات و خطوط لوله شرکت ملی پالایش و پخش نفت ایران در 12 طبقه در مرکز شهر تهران واقع است و حدود چهل سال با کاربری اداری مورد استفاده قرار گرفته است. طرح بهسازی لرزه ای این ساختمان در شرکت طازند انجام شده و دیوار برشی فلزی در یک سو و مهاربند فولادی واگرا در سوی دیگر به عنوان سیستم مقاوم سازی ساختمان در برابر زلزله معرفی شده است. علاوه بر این استفاده از سیستمهای مدرن شامل میراگرهای ویسکوز و هیسترتیک (مهاربندهای کمانش تاب) مورد مطالعه و ارزیابی فنی و اقتصادی واقع شده است.

بهسازی لرزه ای اداره ساختمان
اداره ساختمان بانک یک ساختمان 9 طبقه در مرکز تهران می باشد که 35 سال از احداث آن می گذرد. با توجه به وجود یک طبقه خالی غیر محصور در ارتفاع میانی این ساختمان از روش جداسازی لرزه ای برای مقاوم سازی ساختمان در برابر زلزله استفاده شده است. به این ترتیب نیروهای ایجاد شده در طبقات فوقانی به حداقل می رسد. سیستم بهسازی طبقات شامل تقویت دیوارهای پیرامونی طبقات تحتانی با بتن مسلح و استفاده از مهاربندی سیک فولادی در طبقات فوقانی می باشد. این طرح با حداقل تداخلهای معماری و کمترین لطمه به کاربری فضاهای مختلف قابل اجرا می باشد.

تحلیل تراوش آب از تونلهای آب رسان
تراوش آب از تونلهای آبرسان نیروگاه برق آبی سد گتوند علیا با استفاده از مدل اجزای محدود در نرم افزار Ansys مورد بررسی قرار گرفت. خصوصیات نفوذ پذیری مختلف به لایه های بتنی، سنگ تزریق شده با فشار و محیط پیرامونی اختصاص یافت. آنالیز حساسیت با اختصاص دادن پارامترهای مختلف انجام و نتایج با داده های مستقل مقایسه و کنترل شدند.

خم قائم تونلهای آب رسان سد گتوند علیا
خم قائم تونل آب رسان سد گتوند علیا و بلوک ضربه گیر آن با استفاده از المانهای سه بعدی و تماسی در نرم افزار Abaqus انجام و نتایج در طراحی آرماتوربندی بخشهای بتنی مورد استفاده واقع شده است.

مدل سازه ای واحد پتروشیمی
متجمع های پتروشیمی مارون و جم در دو سایت با خصوصیات مختلف ژئوتکنیک و لرزه خیزی احداث گردیده اند. بزرگترین واحد این مجتمعها ساختمان پلیمریزاسیون می باشد که نمای مدل سازه ای آن در نرم افزار Sap2000 در شکل فوق ارائه گردیده است. دفترچه محاسبات این ساختمان در نرم افزار Excel و به زبان انگلیسی تهیه گردید.